Statistik: Vinnare i VBTK:s nationella tävlingar samt VBTK-resultat

 


Tony Karlsson (1:a P13 1975, P15 1975, HJ 1977, HD 1976)
Bo Kleppe
Eva Nordqvist
Anders Östgren
Susanne Nilsson (1:a DS 1976)
Lars Holmström
M. Ackebo
Torbjörn Finström
Tomas Nordén
Magnus Wärn (1:a P11 1977, P15 1981)
Dan Lagerlöf (1:a HS 1981, 1987, 1:a HD 1976, 1982, 1997)
Per-Göran Johansson (1:a HJ 1980, HD 1981)
Eva Byman (1:a DD 1980, 1983)
Jan Larsson
Annelie Fredriksson
Carina Åberg
Lasse Ericsson (1:a HD 1981, 2002)
Bo-Göran Ek
Maria Lundkvist
Anders Långström
Henrik Forsberg (1:a P11 1982)
Per-Ivar Aakeröy (1:a HD 1982)
Benny Lindvall
Ulf-Göran Johansson
Mats Backman
Mats Jönsson
Erik Rasmussen (1:a HS 1984)
Kenneth Ström
Magnus Thelning
Johanna Kaimo (1:a DJ 1985)
Karin Andersson (1:a DJ 1985)
Marita Juhlin
Maria Alexandersson
Marie Andersson
Kristina Lövdahl
Peter Allvin
Joakim Näslund
Mathias Karlsson
Erik Engman
Viktor Tjerneld (1:a HJ 2004, P15 2001, 2002)
Mahir Yesilbag (1:a HJ20 2008, HJ 17 2006, P15 2004)
Alexander Smirnov
Linnea Andersson (1:a DJ17 2009, F15 2008, F14 2007, F13 2005)
Jennifer Gyllenstein
Richard Berg
Emil Holmsten
Jesper Möller
Kristian Präst (1:a HJ17 2010, P15 2010, HJ17 2009, P14 2007, P12 2007, P11-lag 2006)
Jemal Ibrahim (1:a P11-lag 2006)

Robert Svanberg (1:a HS 2007, HJ 20 2005, 2006, 2007)
Christopher Forsberg (1:a HJ20 2009)


År: Tävlingsnamn:
1975 Västeråsmästerskapen
  Arospokalen
1976 Västeråsmästerskapen
  Arospokalen
1977 Arospokalen
1978 Arospokalen
1979 Arospokalen
1980 Arospokalen
1981 Arospokalen
1982 Arospokalen
1983 Arospokalen
1984 Arospokalen
1985 Arosmästerskapen
  Västeråscupen
1986 Arosmästerskapen
1987 Arosmästerskapen
1988 Arosmästerskapen
1989 Arosmästerskapen
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Västeråsmästerskapen
1997 Västeråsmästerskapen
1998 Västeråsmästerskapen
1999 Västeråsmästerskapen
2000 Västeråsmästerskapen
2001 Västeråsmästerskapen
2002 Västeråsmästerskapen
2003 Västeråsmästerskapen
2004 Västeråsmästerskapen
2005 Västeråsmästerskapen
2006 Västeråsmästerskapen
2007 Västeråsmästerskapen
2008 Västeråsmästerskapen
2009 Västeråsmästerskapen
2010 Västeråsmästerskapen

År: Herrar senior
1975 (VM) Kent Nilsson Hallstahammars BTK
1975 (AP) Kent Nilsson Hallstahammars BTK
1976 (VM) Alf Knutsson Ängby SK
1976 (AP) Jan Pettersson Bahco Vent. IF (2:a Anders Östgren VBTK)
1977 Åke Liljegren Mölndals BTK
1978 Ulf Thorsell Spårvägens BTK
1979 Roger Lagerfeldt Spårvägens BTK
1980 Jan Pettersson Bacho Vent. IF
1981 Dan Lagerlöf VBTK (2:a Per-Göran Johansson VBTK, 4:a Tony Karlsson VBTK)
1982 Gunther Kurschmierz BTK Safir (4:a Tomas Nordén VBTK)
1983 Misa Valcic BTK Safir
1984 Erik Rasmussen VBTK (3:a Tomas Nordén VBTK)
1985 (AM) Roger Lagerfeldt Rånäs BTK (3:a Tony Karlsson)
1985 (VC) Tibor Kreisz Ungern (4:a Dan Lagerlöf VBTK)
1986 Mikael Johansson IK Bele
1987 Dan Lagerlöf VBTK
1988 Patrik Thorsell Ängby SK (2:a Kenneth Ström VBTK)
1989 Tommy Jacobsson IF Norcopensarna
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Fredrik Hage Carlstad BTK
1997 Henrik Landén Morgongåva SK
1998 Viktor Bragning Blackeberg SK
1999 John Fröling Ängby SK
2000 Benone Grigore Köpings BTK
2001 Erik Ohlsén Köpings BTK
2002 Huang Zheng Köpings BTK
2003 Shang Xia Köpings BTK
2004 Eric Ohlsén Köpings BTK
2005 Sheng Xia Spårvägens BTK (2:a Emil Holmsten VBTK)
2006 Mats Källberg Spårvägens BTK
2007 Robert Svanberg VBTK
2008 Tomas Bennborn Södertälje BTK
2009 Cho Jae Jun Ängby SK
2010 (lör) Martin Singh Ängby SK (2:a Dan Hedlund Västerås BTK)
2010 (sön) Torben Teuteberg Tyskland/Västerås BTK ((2:a Dan Hedlund Västerås BTK)

År: Herrar seniordubbel
1975 (VM) Alf Knutsson Huddinge BTK/Sören Ahlén Spårvägens BTK
1975 (AP) Askling/Ojasalu BTK Safir
1976 (VM) Askling/Ojasalu BTK Safir (3:a Dan Lagerlöf VBTK/Alf Knutsson Ängby SK)
1976 (AP) Dan Lagerlöf/Tony Karlsson VBTK (2:a Anders Östgren/Lars Holmström VBTK)
1977 Lars Franklin/Mikael Nilsson Söderhamns BTK
1978 Ulf Thorsell/Andersson Spårvägens BTK
1979 Ulf Bengtsson/GlennÖsth Söderhamns BTK
1980 Jan Rosberg/Peter Skullman Fridtuna BTK
1981 Per-Göran Johansson/Lasse Ericsson VBTK (2:a Tomas Nordén/Jan Larsson, 4:a Tony Karlsson/Dan Lagerlöf VBTK)
1982 Dan Lagerlöf/Per-Ivar Aakeröy VBTK
1983 Tomas Ballé/Peter Anderberg IK Bele (4:a Lasse Ericsson/Magnus Wärn VBTK)
1984 Mats Andersson/Peter Gripler BTK Linden (2:a Erik Rasmussen/Bo-Göran Ek VBTK, 4:a Jan Larsson/Benny Lindvall VBTK)
1985 (AM) Peter Wallin Bahco BTK/Magnus Kilander BTK Triss (3:a Tony Karlsson/Mats Jönsson VBTK, 4:a Tomas Nordén VBTK/J.Bogan BTK Linden)
1985 (VC) Lee Jung Hak/Lars Matsson Ängby SK (2:a Tony Karlsson/Mats Jönsson VBTK)
1986 Mikael Johansson/Jonas Lindkvist IK Bele (3:a Anders Långström VBTK/Fredrik Bergvall Köpings BTK)
1987 Lars Hillerstig/Patrik Thorsell Bahco BTK (2:a Dan Lagerlöf/Bo-Göran Ek VBTK)
1988 Fredrik Bergvall/Johan Karlsson Köpings BTK
1989 Tomas Eriksson/Peter Forsberg IF Saab
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Mikael Jansson/Peter Johansson Norrköpings BTK (3:a Peter Allvin/Joakim Näslund VBTK)
1997 Dan Lagerlöf VBTK/Henrik Landén Morgongåva SK
1998 Jonas Nordin Bro IK/Johan Ankarcrona Solna BTK
1999 Johan Lindgren Carlstad BTK/Johan Ankarcrona Solna BTK
2000 Mikael Jansson Köpings BTK/Daniel Bergström Hallstahammars BTK
2001 Benone Grigore/Johan Axelqvist Köpings BTK
2002 Lasse Ericsson VBTK/Alexander Ritchey Riddarens BTK
2003 Shang Xia/Vallot Vainula Köpings BTK
2004 **
2005 **
2006 **
2007 **
2008 **
2009 **
2010 Dan Hedlund/Mahir Yesilbag Västerås BTK (4:a Torben Teuteberg Tyskland/Västerås BTK/Ove Johansson Visby)

År: Herrar junior 20
1996 Niklas Johansson Långshyttan BTK
1997 David Johansson Norrköpings BTK
1998 Mikael Märlin Tyresö BTK
1999 John Fröling Ängby SK
2000 Daniel Bergström Hallstahammars BTK (4:a Mathias Karlsson VBTK)
2001 Andrej Borkowski Huddinge BTK
2002 Huang Zheng Köpings BTK
2003 **
2004 **
2005 Robert Svanberg VBTK
2006 Robert Svanberg VBTK (4:a Mahir Yesilbag VBTK)
2007 Robert Svanberg VBTK
2008 Mahir Yesilbag VBTK (3:a David Stenvall VBTK, 4:a Dan Parksjö VBTK)
2009 Christopher Forsberg VBTK
2010 **

År: Herrar junior 17
1975 (VM) P. Nygren Borlänge BTK
1975 (AP) Lars Löfgren Hallstahammars BTK (3:a Dan Lagerlöf VBTK, 4:a Torbjörn Finström VBTK)
1976 (VM) P. Åhlgren Bahco vent. IF (2:a Dan Lagerlöf VBTK)
1976 (AP) Peter Nordlander Ängby SK (3:a Dan Lagerlöf VBTK)
1977 Tony Karlsson VBTK
1978 Göran Edberg Söderhamns BTK
1979 Göran Edberg Söderhamns BTK
1980 Per-Göran Johansson VBTK (2:a Tomas Nordén VBTK)
1981 Gunther Kurchmierz BTK Triss (2:a Magnus Wärn VBTK)
1982 Gunther Kurchmierz BTK Triss (3:a Ulf-Göran Johansson VBTK, 4:a Mats Backman VBTK)
1983 Peter Gripler GoIF Linden
1984 Torbjörn Lönnkvist Hallstahammars BTK
1985 (AM) Chartchai Tee Kaveerakit Ängby SK (4:a Mats Jönsson VBTK)
1985 (VC) Dan Inbar Hallstahammars BTK (3:a Anders Långström VBTK)
1986 Johan Jansson Hallstahammars BTK (3:a Henrik Forsberg VBTK)
1987 Tomas Pettersson Bahco BTK
1988 Henrik Sandström VIK 47
1989 Ahmet Canay BTK Telje
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Daniel Bergström Köpings BTK
1997 David Johansson Norrköpings BTK
1998 uppgift saknas
1999 John Fröling Ängby SK
2000 Raimond Lasmanis Köpings BTK
2001 Andrei Sirel Köpings BTK (2:a Viktor Tjerneld VBTK)
2002 Huang Zheng Köpings BTK (2:a Alexander Smirnov, 3:a Viktor Tjerneld VBTK)
2003 Robert Svanberg Eskilstuna BTK (2:a Viktor Tjerneld VBTK)
2004 Viktor Tjerneld VBTK (3:a Mahir Yesilbag VBTK)
2005 Pontus Pettersson BTK Safir
2006 Mahir Yesilbag VBTK
2007 Erik Nordqvist Borlänge BTK
2008 Erik Nordqvist Borlänge BTK (2:a Kristian Präst VBTK)
2009 Kristian Präst VBTK
2010 Kristian Präst VBTK

År:

Pojkar 15
1975 (VM) Anders Thunström Borlänge BTK
1975 (AP) Tony Karlsson VBTK (4:a Bo Kleppe VBTK)
1976 (VM) Jonas Berner BTK Safir
1976 (AP) Jens Felke Ängby SK
1977 Anders Thunström Borlänge BTK (3:a Tomas Nordén, 4:a Tony Karlsson VBTK)
1978 Bo Netz Djurgårdens BTK
1979 S. Wistrand Spårvägens BTK
1980 Peter Gripler IF Linden (3:a Magnus Wärn VBTK)
1981 Magnus Wärn VBTK (4:a Bo-Göran Ek VBTK)
1982 Roger Thunberg Köpings BTK
1983 Tomas Hagfeldt IF Norcopensarna
1984 Anders Bergström Råå BTK (2:a Anders Långström VBTK)
1985 (AM) Henrik Pettersson Kristinehamns BTK
1985 (VC) Lars-Magnus Andersson Eskilstuna BTK
1986 Tomas Allvin Hallstahammars BTK (2:a Henrik Forsberg VBTK)
1987 Tomas Allvin Hallstahammars BTK
1988 Jonas Johansson Spårvägens GIF
1989 Magnus Påhlsson Heby AIF
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Mick Blomkvist Solna BTK
1997 Keith Alban Blackebergs BTK
1998 uppgift saknas
1999 Magnus Torgrimsson Spårvägens BTK
2000 Niklas Nilsson Hedemora BTK
2001 Viktor Tjerneld VBTK
2002 Viktor Tjerneld VBTK
2003 Mikael Du Eskilstuna BTK
2004 Mahir Yesilbag VBTK
2005 Daniel Göthenberg BTK Safir
2006 Ante Hultgren BTK Safir
2007 Anton Wallanger Upplands Väsby BTK
2008 Anton Wallanger Upplands Väsby BTK (2:a Kristian Präst VBTK)
2009 Anton Wallanger Upplands Väsby BTK (2:a Kristian Präst VBTK)
2010 Kristian Präst VBTK

År: Pojkar 14
2007 Kristian Präst VBTK (4:a Jemal Ibrahim VBTK)
2008 Anton Wallanger Upplands Väsby BTK
2009 Pontus Stjerna Jägarnäs/Ludvika BTK
2010 Elias Zarins Köpings BTK (4:a Henrik Johansson Västerås BTK)

År: Pojkar 13
1975 (VM) Tony Karlsson VBTK
1975 (AP) Tony Karlsson VBTK
1976 (VM) Leif-Åke Pettersson Insjön BTK
1976 (AP) Misa Valcic Köpings BTK (3:a Tomas Nordén VBTK)
1977 Jonas Gustafsson Södertälje BTK
1978 Kjell Höyheim Spårvägens BTK
1979 Dennis Olofsson Boo KFUM
1980 Lars Ekman Gamla Uppsala (4:a Magnus Wärn VBTK)
1981 Mats Andersson BTK Linden
1982 Robert Halasz Spårvägens BTK
1983 Tomas Pettersson Bahco Vent IF
1984 Mikael Eriksson Katrineholms BTK
1985 (AM) Kayodi Kadiri IK Sturehov (3:a Magnus Thelning VBTK)
1985 (VC) Magnus Johansson Bahco Jet IK
1986 Fredrik Martinsson IK Sturehov
1987 Mikael Jansson Köpings BTK
1988 Fredrik Martinsson BTK Triss
1989 Daniel Yttermalm Hovsta IF
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Mathias Bergdahl Köpings BTK
1997 Johan Axelqvist Köpings BTK
1998 uppgift saknas
1999 Richard Gavette Varbergs BTK
2000 Jonathan Falklöf Saab BTK
2001 Richard Polsk Solna BTK
2002 Johan Sondell Ådalslidens BTK (4:a Mahir Yesilbag VBTK)
2003 Adam Hedström Västers BTK
2004 Johan Nguyen IK Juno
2005 Mattias Pernhult Spårvägens BTK
2006 Mattias Augustsson Borlänge BTK
2007 **
2008 **
2009 **
2010 **

År:

Pojkar 12
2007 Kristian Präst VBTK (4:a Jemal Ibrahim VBTK)
2008 Erik Bojö Spårvägens BTK
2009 Philip Song KFUM Stocksund
2010 Viggo Kippel Spårvägens BTK

År:

Pojkar 11
1975 (VM) T. Gustafsson Ängby SK
1975 (AP) Lars Thunström Borlänge BTK
1976 (VM) Jonas Gustafsson Södertälje BTK
1976 (AP) Jonas Gustafsson Södertälje BTK (3:a Magnus Wärn VBTK)
1977 Magnus Wärn VBTK
1978 Per Davidsson Borlänge BTK
1979 Sean Butler Ängby SK
1980 Håkan Nilsson SK Iron
1981 Tomas Pettersson Bahco BTK (3:a Anders Långström VBTK)
1982 Henrik Forsberg VBTK
1983 Fredrik Näslund Björkborns GoIF
1984 Mathias Isaksson IK Bele
1985 (AM) Niklas Diethelm Urnan/Gävle BTK
1985 (VC) Peter Bergkvist IFK Mockfjärd
1986 **
1987 Jonas Örtqvist Köpings BTK
1988 Mark Arwedsson Vrena IF
1989 Håkan Sydh Falu BTK
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Johan Axelqvist Köpings BTK
1997 Daniel Carlsson Fridhem/Urnan BTK
1998 uppgift saknas
1999 Mats Sandell Spårvägens BTK
2000 Alexander Hjalmarsson Hedemora BTK
2001 Martin Söderström Årsta BTK (3:a Erik Engman VBTK)
2002 Anders Eriksson Sunnersta AIF
2003 Mathias Pernhult Segeltorps BTK
2004 Mattias Augustsson Borlänge BTK (2:a Richard Berg VBTK)
2005 Tobias Fagerlund Falu BTK (3:a Jesper Möller VBTK)
2006 Tobias Doverholt Ängby SK (2:a Jemal Ibrahim VBTK, 3:a Christian Präst VBTK)
2007 **
2008 **
2009 **
2010 **

År:

Pojkar 11-lag
2005 Tobias Fagerlund/Benjamin Hjertstrand Falu BTK (2:a Christian Präst/Jemal Ibrahim VBTK
2006 Christian Präst/Jemal Ibrahim VBTK
2007 **
2008 **
2009 **
2010 **

År:

Damer senior
1975 (VM) S. Nilsson Hallstahammars BTK (3:a Eva Nordqvist VBTK)
1975 (AP) M. Forsell Söderhamns BTK
1976 (VM) Susanne Nilsson VBTK
1976 (AP) **
1977 N. Hellman Borlänge BTK (2:a Susanne Nilsson VBTK)
1978 Marita Neidert Spårvägens BTK
1979 Gunilla Lindström Ängby SK
1980 Tone Folkesson Fokus BTK
1981 Åsa Karlsson Bahco BTK (3:a Annelie Fredriksson VBTK, 4:a Carina Åberg VBTK)
1982 Ulrika Hansson Hallstahammars BTK
1983 Tone Folkesson Fokus BTK
1984 Rosel Jacobsson Hemse BTK
1985 (AM) Ulrika Hansson Rönninge SK (2:a Johanna Kaimo VBTK)
1985 (VC) Annelie Johansson Borlänge BTK
1986 Nina Ebkar BTK Safir
1987 Lotta Ahl Rönninge SK
1988 Annika Johansson Ängby SK
1989 Ulrika Hansson Borlänge BTK
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Anna-Karin Theander Hallstahammars BTK
1997 Lena Carlsson-Ström BTK Stratos
1998 uppgift saknas
1999 Fatima Bogdanic Ängby SK
2000 Malin Kindgren Saab BTK
2001 Magor Laboz Köpings BTK
2002 Malin Kindgren Linköpings BTK
2003 Ganna Farladanska Köpings BTK
2004 **
2005 **
2006 Marie Sjögren Köpings BTK
2007 **
2008 Linda Jonsson Team Mälarenergi BTK (2:a Linnea Andersson VBTK)
2009 Sun Jie Spårvägens BTK
2010 Linda Bergström Ängby SK

År:

Damer seniordubbel
1975 (VM) **
1975 (AP) **
1976 (VM) Uppström/Skogkvist Ängby SK
1976 (AP) **
1977 Carlsson/Carlsson BTK Safir
1978 Marita Neidert/Birgitta Rådberg Spårvägens BTK
1979 Kia Sigge Mölndals BTK/Gunilla Lindström Ängby SK
1980 Eva Byman VBTK/Tone Folkesson Fokus BTK
1981 Åsa Karlsson/Eva Pettersson Bahco BTK (4:a Annelie Fredriksson/Maria Lundkvist VBTK)
1982 Susanna Ekström/Lotta Franzén Fridtuna BTK (4:a Eva Byman/Carina Åberg)
1983 Eva Byman VBTK/Tone Folkesson Fokus BTK
1984 Susanna Ekström/Lotta Franzén Fridtuna BTK
1985 (AM) Eva Byman/Christina Pettersson Bahco BTK (2:a Johanna Kaimo/Marita Juhlin VBTK, 3:a Maria Alexandersson VBTK/Lena Carlsson Bahco BTK)
1985 (VC) Annika Johansson/Marie Hedlund Ängby SK
1986 Ulrika Hansson/Anette Ivarsson Rönninge SK (3:a Kristina Lövdahl/Nina Ebkar BTK Safir, 4:a Karin Andersson/Marie Andersson VBTK
1987 Marie Andersson Fridtuna BTK/Yvonne Wallin Banda BTK
1988 Petra Gummesson/Anna Kutovic Arlövs BTK
1989 Eva Byman/Lena Söderlund Stratos IF
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Anna Rask/Sofia Rask hallstahammars BTK
1997 Lena Söderlund/Christina Pettersson BTK Stratos
1998 C.Liljeqvist/Hallin IK Juno
1999 Emelie Jonsson/Malin Larsson Fridhem/Urnan BTK
2000 Petra Molinder Jägarnäs-Ludvika BTK/Anna-Karin Theander Långshyttan BTK
2001 A. Ilkena/M. Laboz Ängby SK
2002 Majri Marks Årsta BTK/Tatjana Timohina IK Juno
2003 Ganna Farladanska Köpings BTK/V. Kraucenko Ängby SK
2004 **
2005 **
2006 **
2007 **
2008 **
2009 **
2010 **

År:

Damer junior 20
1996 **
1997 Sofia Westholm Långshyttan BTK
1998 Veronika Thorsson Årsta BTK
1999 Lillemor Fridlund Marma BTK
2000 Ira Balabanova Köpings BTK
2001 **
2002 Emelie Jonsson Fridhem/Urnan BTK
2003 **
2004 **
2005 **
2006 **
2007 **
2008 **
2009 **
2010 **

År:

Damer junior 17
1975 (VM) Margona Juhlin Hallstahammars BTK (3:a Eva Nordqvist VBTK)
1975 (AP) S. Nilsson Hallstahammars BTK
1976 (VM) C. Uppström Ängby SK (2:a Susanne Nilsson VBTK)
1976 (AP) Lena Waller Ängby SK (2:a Susanne Nilsson VBTK)
1977 M. Juhlin Hallstahammars BTK (3:a Susanne Nilsson VBTK)
1978 M. Forsell Söderhamns BTK
1979 M. Forsell Söderhamns BTK
1980 Annelie Johansson Jägarnäs/Ludvika BTK
1981 Marita Juhlin Hallstahammars BTK (4:a Carina Åberg VBTK)
1982 Anna Karlsson Fridtuna BTK (2:a Eva Byman VBTK)
1983 Rosel jacobsson Hemse BK (3:a Eva Byman VBTK)
1984 Kristina Lövdahl Köpings BTK
1985 (AM) Johanna Kaimo VBTK
1985 (VC) Karin Andersson VBTK
1986 Lena Carlsson Bahco BTK
1987 Satu Karkulehto GoIF Linden
1988 Cecilia Johansson Hallstahammars BTK
1989 Anna-Karin Theander Hallstahammars BTK
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Sofia Rask Hallstahammars BTK
1997 Sofia Westholm Långshyttan BTK
1998 uppgift saknas
1999 Sandra Rusk Tyresö BTK
2000 Miko Kuramatsu Köpings BTK
2001 Margor Laboz Köpings BTK
2002 Magda Linke Råcksta BTK
2003 Frida Wilhelmsson Stratos BTK
2004 Linda Johnsson Vrena IF
2005 **
2006 Helena Eriksson Spårvägens BTK
2007 Jeanette Lindberg Upplands Väsby BTK
2008 Jeanette Lindberg Upplands Väsby BTK (2:a Linnea Andersson VBTK)
2009 Linnea Andersson VBTK
2010 **

År: Flickor 15
1975 (VM) S. Nilsson Hallstahammars BTK
1975 (AP) S. Nilsson Hallstahammars BTK
1976 (VM) C. Nilsson Väskinde BTK (3:a M. Ackebo VBTK)
1976 (AP) Lena Waller Ängby SK
1977 A-C Nilsson Vendelsö BTK
1978 Ylva Rodell Solna BTK
1979 A. Lindberg Söderhamns BTK
1980 Annelie Johansson Jägarnäs/Ludvika BTK
1981 Marita Juhlin Hallstahammars BTK (3:a Maria Lundqvist VBTK, 4:a Eva Byman VBTK)
1982 Lotta Franzén Fridtuna BTK
1983 Kristina Lövdahl Köpings BTK
1984 Kristina Lövdahl Köpings BTK
1985 (AM) Nina Ebkar BTK Safir
1985 (VC) Camilla Jansson Bahco Vent. IF
1986 Maria Berg Jägarnäs/Ludvika BTK
1987 Satu Karkulehto GoIF Linden
1988 Karin Björkryd Årsta BTK
1989 Anna Ivarsson Nynäshamns BTK
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Malin Larsson Fridhem/Urnan BTK
1997 Sofia Westholm Långshyttan BTK
1998 uppgift saknas
1999 Caroline Wersäll Ängby SK
2000 Cecilia Lundström Solna BTK
2001 Linda Jonsson Vrena IF
2002 Linda Jonsson Vrena IF
2003 Atusa Rezai Solna BTK
2004 Linda Johnsson Vrena IF
2005 Jeanette Lindberg Upplands Väsby BTK
2006 Jeanette Lindberg Upplands Väsby BTK (4:a Linnea Andersson VBTK)
2007 Jeanette Lindberg Upplands Väsby BTK (4:a Linnea Andersson VBTK)
2008 Linnea Andersson VBTK
2009 Isabell Edén Arboga BTK
2010 Linnea Andersson Arboga BTK

År:

Flickor 14
2007 Linnea Andersson VBTK
2008 Helena Zetterströn Ängby SK
2009 Linnea Andersson Arboga BTK
2010 Linnea Andersson Arboga BTK (2:a Tova Zarins Köpings BTK/Västerås BTK/Team Västmanland)

År:

Flickor 13
1975 (VM) **
1975 (AP) **
1976 (VM) A. Nilsson Hallstahammars BTK
1976 (AP) Lena Waller Ängby SK
1977 A-C Nilsson Vendelsö BTK
1978 M. Ax Österåkers BTK
1979 S. Ohrnhall Boo KFUM
1980 Anna-Karin Lindvall BT Laitis
1981 Nina Ebkar BTK Safir
1982 Nina Ebkar BTK Safir
1983 Nina Ebkar BTK Safir
1984 Helene Gustafsson Österåkers BTK
1985 (AM) Ingela Larsson Aga BTK
1985 (VC) Victoria Åkerman Bahco Vent. IF
1986 Satu Karkulehto GoIF Linden
1987 Satu Karkulehto GoIF Linden
1988 Anna-Eva Pettersson Tumba GIF
1989 Susanna Damm Hallstahammars BTK
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Malin Linderoth Råcksta BTK
1997 Malin Larsson Tyresö BTK
1998 uppgift saknas
1999 Emelie Aschan Tyresö BTK
2000 Cecilia Lundström Solna BTK
2001 Linda Jonsson Vrena IF
2002 Linda Jonsson Vrena IF
2003 Jeanette Lindberg Upplands Väsby BTK
2004 Jennie Johansson Fridtuna BTK
2005 Linnea Andersson VBTK
2006 Daniela Moskowitz Spårvägens BTK (2:a Linnea Andersson VBTK)
2007 **
2008 **
2009 **
2010 **

År:

Flickor 12
2007 Linda Bergström Ängby SK
2008 Helena Zetterström Ängby SK
2009 Linnea Andersson Arboga BTK
2010 Ida Stjerna Jägarnäs/Ludvika BTK

År:

Flickor 11
1975 (VM) **
1975 (AP) **
1976 (VM) Annika Läth Rönninge SK
1976 (AP) **
1977 **
1978 **
1979 Lotta Erlman Borlänge BTK
1980 Malin Pettersson BT Laitis
1981 Eva von Scheele BTK Safir
1982 Anna Lundberg Järna SK
1983 Ingela Larsson Aga BTK
1984 Malene Notes Borlänge BTK
1985 (AM) Maria Holen IK Juno
1985 (VC) Pernilla Gustavsson NTO Linköping
1986 Liselott Lindahl Aga BTK
1987 Sofia Johansson Fellingsbro BTK
1988 Jenny Carlsson Hallstahammars BTK
1989 Malin Karlsson Jumkils IF
1990 ****
1991 ****
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 ****
1996 Caroline Wersäll Råcksta BTK
1997 Karolina Jacobsson Tyresö BTK
1998 uppgift saknas
1999 Madeleine Melcher Spårvägens BTK
2000 Sabina Reutervik Riddarens BTK
2001 **
2002 Emma Bergström Råcksta SK
2003 Jeantte Lindberg Upplands Väsby BTK (2:a Linnea Andersson VBTK)
2004 Elin Binglöv Ljungsbro BTK (3:a Jennifer Gyllenstein, 4:a Linnea Andersson VBTK)
2005 Stina Zetterström Bele Barkarby IF
2006 Erica Åkerlund Ängby SK
2007 **
2008 **
2009 **
2010 **

~>Tillbaka till statistik<~