Statistik: Västmanländska dubbelmästare

Distriktsmästare:

 

Torbjörn Finström
Tony Karlsson
Dan Lagerlöf
Bo-Göran Ek
Jari Maijala
Mats Jönsson
Tomas Nordén
Magnus Wärn
Bosse Ericsson
Johnny Karlsson
Johan Magnusson
Alexander Joschko
Viktor Tjerneld
Dan Parksjö
Erik Nordlander
Jan-Håkan Svensson
Robert Svanberg
Mahir Yesilbag
Kristian Präst
Jemal Ibrahim
Nick Berg
David Präst
Dan Hedlund
Martin Danielsson
Lasse Ericsson
Eva Byman
Margona Juhlin
Marita Juhlin
Karin Andersson
Marie Andersson
Kristina Lövdahl
Maria Alexandersson
Karin Ainerud
Lena Svantesson
Linnea Andersson
Vendela Levinsson



År: Herrar seniordubbel
1959 Olle Mellström/Allan Persson Västermalms BTK
1960 Carl-Ragnar Andersson/Toni Borg Arboga BTK
1961 Olle Mellström/Allan Persson Västermalms BTK
1962 Göran Allvin/Toni Borg Arboga BTK
1963 uppgift saknas
1964 Göran Allvin/Christian Heyerdahl Arboga BTK
1965 Göran Allvin/Christian Heyerdahl Arboga BTK
1966 Göran Allvin/Christian Heyerdahl Arboga BTK
1967 uppgift saknas
1968 Christian Heyerdahl/Roland Andersson Arboga BTK
1969 Göran Allvin/Roland Andersson Arboga BTK
1970 Göran Allvin/Christian Heyerdahl Arboga BTK
1971 Göran Allvin/Anders Östgren Hallstahammars BTK/IK Franke
1972 Sören Ahlén/Göran Allvin Hallstahammars BTK
1973 Sören Ahlén/Mikael Nilsson Hallstahammars BTK
1974 Göran Allvin/Kent Nilsson Hallstahammars BTK
1975 Torbjörn Finström/Jan Heivert Västerås BTK/Köpings Godt. IF
1976 Tony Karlsson/Dan Lagerlöf Västerås BTK
1977 Tony Karlsson/Dan Lagerlöf Västerås BTK
1978 Tony Karlsson/Dan Lagerlöf Västerås BTK
1979 Tony Karlsson/Dan Lagerlöf Västerås BTK
1980 Tony Karlsson/Dan Lagerlöf Västerås BTK
1981 Tony Karlsson/Dan Lagerlöf Västerås BTK
1982 Tommy Jacobsson/Mikael Johansson Köpings BTK
1983 Jörgen Gierlöf/Mikael Johansson Köpings BTK
1984 Dan Lagerlöf/Håkan Söderholm Köpings BTK
1985 Tony Karlsson/Dan Lagerlöf Västerås BTK
1986 Bo-Göran Ek/Dan Lagerlöf Västerås BTK
1987 Tony Karlsson/Jari Maijala Västerås BTK
1988 Tomas Allvin/Johan Jansson Hallstahammars BTK
1989 Fredrik Bergvall/Mikael Jansson Köpings BTK
1990 Mats Jönsson/Dan Lagerlöf Västerås BTK
1991 Tomas Allvin/Anders Wall Hallstahammars BTK/Köpings BTK
1992 Mica Valcic/Anders Wall Köpings BTK
1993 Dan Lagerlöf/Tomas Nordén Västerås BTK
1994 Peter Allvin/Johan Jansson Hallstahammars BTK
1995 Tony Karlsson/Dan Lagerlöf Västerås BTK
1996 Tony Karlsson/Dan Lagerlöf Västerås BTK
1997 Per-Ivar Aakeröy/Johan Jansson Hallstahammars BTK
1998 Per-Ivar Aakeröy/Johan Jansson Hallstahammars BTK
1999 Göte Svensson/Roger Thunberg Köpings BTK
2000 Peter Allvin/Tomas Allvin Hallstahammars BTK
2001 Johan Axelqvist/Erik Ohlsén Köpings BTK
2002 Peter Allvin/Tomas Allvin Hallstahammars BTK
2003 Mikael Jansson/Mats Qviding Köpings BTK
2004 Mikael Jansson/Mats Qviding Köpings BTK
2005 Jan-Håkan Svensson/Robert Svanberg Västerås BTK
2006 Jan-Håkan Svensson/Robert Svanberg Västerås BTK
2007 Jan-Håkan Svensson/Robert Svanberg Västerås BTK
2008 Peter Allvin/Tomas Allvin Hallstahammars BTK
2009 Dan Lagerlöf/Petter Nyblom Hallstahammars BTK
2010 Dan Hedlund/Lasse Ericsson Västerås BTK

År: Herrar junior 20 dubbel
1999 ****
2000 Daniel Bergström/Joakim Nilsson Köpings BTK/Hallstahammars BTK
2001 Johannes Forsberg/Henry Grönvall Köpings BTK
2002 Viktor Tjerneld/Dan Parksjö Västerås BTK
2003 Viktor Tjerneld/Erik Nordlander Västerås BTK
2004 Viktor Tjerneld/Erik Nordlander Västerås BTK
2006 Joakim Johansson/Mattias Lundqvist Hallstahammars BTK
2007 Robert Svanberg/Mahir Yesilbag Västerås BTK
2008 Ante Hultgren Västerås BTK/Oskar Fogel Köpings BTK
2009 Oskar Fogel/Elias Zarins Köpings BTK
2010 Kristian Präst/Martin Danielsson Västerås BTK

År: Herrar junior 17 dubbel
1982 Bo-Göran Ek/Magnus Wärn Västerås BTK
1983 Benny Garman/Roger Thunberg Kolsva BTK
1984 Bosse Ericsson/Mats Jönsson Västerås BTK
1985 Tomas Allvin/Johan Jansson Hallstahammars BTK
1986 Fredrik Bergvall/Anders Wall Köpings BTK
1987 Tomas Allvin/Magnus Thelning Hallstahammars BTK
1988 Johnny Karlsson/Johan Magnusson Västerås BTK
1989 Mikael Jansson/Jonas Örtqvist Köpings BTK
1990 Peter Allvin/Mikael Jansson Hallstahammars BTK/Köpings BTK
1991 Fredrik Bladh/Johan Liwing Köpings BTK
1992 Peter Allvin Hallstahammars BTK/Alexander Jouschko Västerås BTK
1993 Peter Allvin/Joakim Nilsson Hallstahammars BTK
1994 Daniel Bergström/Joakim Lindström Köpings BTK
1995 Daniel Bergström Köpings BTK/Joakim Nilsson Hallstahammars BTK
1996 Daniel Bergström/Joakim Nilsson Köpings BTK/Hallstahammars BTK
1997 Johan Axelqvist/Daniel Bergström Köpings BTK
1998 Johan Axelqvist/Mathias BergdahlKöpings BTK
2005 Joakim Johansson/Mathias Lundqvist Hallstahammars BTK

År: Pojkar 15 dubbel
2006 Svante Sjöström/Emil Andersson Arboga BTK
2007 Svante Sjöström/Anders Ohlsson Arboga BTK
2008 Jemal Ibrahim/Kristian Präst Västerås BTK
2009 Jemal Ibrahim/Kristian Präst Västerås BTK
2010 Jemal Ibrahim/Kristian Präst Västerås BTK

År: Pojkar 12 dubbel
2006 Jemal Ibrahim/Kristian Präst Västerås BTK
2007 Jemal Ibrahim/Kristian Präst Västerås BTK
2008 Nick Berg/David Präst Västerås BTK
2009 Nick Berg/David Präst Västerås BTK
2010 Filip Jonsson/Linnea Andersson Arboga BTK

År:

Mixdubbel
1959 Leif Rubarth/Marianne Jansson Arboga BTK
1960 Leif Rubarth/Marianne Jansson Arboga BTK
1961 D. Eriksson/Marianne Jansson Arboga BTK
1962 Toni Borg/Astrid Nystedt Arboga BTK
1963 uppgift saknas
1964 Göran Allvin/U-L Johansson Arboga BTK
1965 Christian Heyerdahl/Åsa Alexandersson Arboga BTK/Tillberga BTK
1966 Göran Allvin/Kristina Alexandersson Arboga BTK/Tillberga BTK
1967 uppgift saknas
1968 Christian Heyerdahl/Kristina Alexandersson Arboga BTK/Tillberga BTK
1969 Anders Östgren/Kristina Alexandersson IK Franke
1970 Göran Allvin/Susanne Söderlund Arboga BTK/Hallstahammars BTK
1971 Lars Holmström/Wiwianne Ondreijk IK Franke/Fagersta NTO
1972 Lars Holmström/Wiwianne Ondreijk IK Franke/Fagersta NTO
1973 Göran Allvin/Marlene Juhlin Hallstahammars BTK
1974 Göran Allvin/Susanne Nilsson Hallstahammars BTK
1975 Göran Allvin/Margona Juhlin Hallstahammars BTK
1976 Göran Allvin/Margona Juhlin Hallstahammars BTK
1977 Göran Allvin/Margona Juhlin Hallstahammars BTK
1978 Göran Allvin/Margona Juhlin Hallstahammars BTK
1979 Göran Allvin/Marita Juhlin Hallstahammars BTK
1980 Göran Allvin/Marita Juhlin Hallstahammars BTK
1981 Lasse Ericsson/Margona Juhlin Västerås BTK
1982 Tomas Nordén/Marita Juhlin Västerås BTK
1983 Tomas Nordén/Marita Juhlin Västerås BTK
1984 Tony Karlsson/Marita Juhlin Västerås BTK
1985 Dan Lagerlöf/Karin Andersson Västerås BTK
1986 Per-Göran Johansson/Eva Byman Västerås BTK
1987 Tony Karlsson/Karin Andersson Västerås BTK
1988 ****
1989 Tomas Allvin/Anna-Karin Theander Hallstahammars BTK
1990 Göran Allvin/Anna-Karin Theander Hallstahammars BTK
1991 Göran Allvin/Anna-Karin Theander Hallstahammars BTK
1992 Mica Valcic/Kristina Lövdahl Köpings BTK
1993 Göran Allvin/Anna-Karin Theander Hallstahammars BTK
1994 Johan Jansson/Anna Rask Hallstahammars BTK
1995 Göran Allvin/Anna-Karin Theander Hallstahammars BTK
1996 Per-Ivar Aakeröy/Susanna Damm Hallstahammars BTK
1997 Johan Jansson/Anna Rask Hallstahammars BTK
1998 ****
1999 ****
2000 ****
2001 ****
2002 ****
2003 ****
2004 ****
2005 ****
2006 Johan Jansson Hallstahammars BTK/Sofia Westholm Köpings BT
2007 Henry Grönvall/Sofia Westholm Köpings BTK
2008 Johan Jansson Hallstahammars BTK/Sofia Westholm Köpings BTK
2009 Joakim Carlsson/Sofia Westholm Köpings BTK
2010 Oskar Fogel/Isabell Edén Köpings BTK

År:

Damer seniordubbel
1959 ****
1960 Astrid Nystedt/Solveig Lundqvist Arboga BTK/BTK Aros
1961 ****
1962 Solveig Lundqvist/Marianne Welwert BTK Aros
1963 uppgift saknas
1964 U-L Johansson/Astrid Nystedt Arboga BTK
1965 ****
1966 ****
1967 uppgift saknas
1968 ****
1969 ****
1970 Lena Gustavsson/ Vivianne Ondreijk Fagersta NTO
1971 Marlene Juhlin/Susanne Nilsson Hallstahammars BTK
1972 Annika Johnsson-Stridh/Lena Larsson Fagersta BTK
1973 Margona Juhlin/Susanne Nilsson Hallstahammars BTK
1974 Marlene Juhlin/Susanne Nilsson Hallstahammars BTK
1975 Margona Juhlin/Marlene Juhlin Hallstahammars BTK
1976 Margona Juhlin/Marlene Juhlin Hallstahammars BTK
1977 Margona Juhlin/Marie Blomkvist Hallstahammars BTK
1978 Margona Juhlin/Marlene Juhlin Hallstahammars BTK
1979 Margona Juhlin/Marita Juhlin Hallstahammars BTK
1980 Eva Byman/Carina Åberg Västerås BTK/Köpings Godt. IF
1981 Margona Juhlin/Marita Juhlin Hallstahammars BTK
1982 Margona Juhlin/Marita Juhlin Västerås BTK
1983 Margona Juhlin/Marita Juhlin Västerås BTK
1984 Margona Juhlin/Marita Juhlin Västerås BTK
1985 Karin Andersson/Marie Andersson Västerås BTK
1986 Eva Byman/Kristina Lövdahl Västerås BTK
1987 Karin Andersson /Marie Andersson Västerås BTK
1988 Karin Andersson/Marie Andersson Hallstahammars BTK
1989 Karin Andersson/Marie Andersson Hallstahammars BTK
1990 Cecilia Johansson/Anna-Karin Theander hallstahammars BTK
1991 Cecilia Johansson/Anna-Karin Theander hallstahammars BTK
1992 Eva-Karin Lantz/Teresia Pettersson BTK Kungsör
1993 Eva-Karin Lantz/Teresia Pettersson BTK Kungsör
1994 ****
1995 Anna Rask/Sofia Rask Hallstahammars BTK
1996 ****
1997 Anna Rask/Sofia Rask Hallstahammars BTK
1998 ****
1999 ****
2000 ****
2001 ****
2002 ****
2003 ****
2004 ****
2005 ****
2006 Sofia Westholm/Linnea Andersson Köpings BTK/Västerås BTK
2007 Marie Sjögren/Camilla Rubinsson Köpings BTK
2008 Marie Sjögren/Sofia Westholm Köpings BTK
2009 ****
2010 ****

År:

Damer junior 20 dubbel
1999 ****
2000 ****
2001 ****
2002 ****
2003 ****
2004 ****
2006 ****
2007 ****
2008 ****
2009 ****
2010 ****

År:

Damer junior 17 dubbel
1982 ****
1983 Maria Alexandersson/Karin Andersson Västerås BTK
1984 Karin Ainerud/Lena Svantesson Västerås BTK
1985 Lotta Lundqvist/Annelie Markström Köpings BTK
1986 ****
1987 Cecilia Johansson/Anna-Karin Theander Hallstahammars BTK
1988 Jenny Carlsson/Anna-Karin Theander Hallstahammars BTK
1989 Jenny Carlsson/Cecilia Johansson Hallstahammars BTK
1990 Eva-Karin Lantz/Teresia Pettersson BTK Kungsör
1991 Susanna Damm/Sofia Rask Hallstahammars BTK
1992 ****
1993 ****
1994 ****
1995 Anna Rask/Sofia Rask Hallstahammars BTK
1996 ****
1997 Anna Rask/Sofia Rask Hallstahammars BTK
1998 ****
2005 ****

År: Flickor 15 dubbel
2006 ****
2007 Linnea Andersson/Vendela Levinsson Västerås BTK
2008 ****
2009 ****
2010 ****

År: Flickor 12 dubbel
2006 ****
2007 ****
2008 ****
2009 ****
2010 ****

~>Tillbaka till statistik<~